Generální partner:
 
HOME
 
VÝSLEDKOVÁ LISTINA
DOG SHOW
FOTOREPORTÁŽ
NAPSALI O NÁS
 
 
MEZINÁRODNÍ ŠAMPIONÁT VE SPORTOVNÍ KYNOLOGII 
CACIT Lety
8.-10.srpna 2008
 
 
CACIT Lety 2008,
do třetice všeho dobrého

Takže je za námi třetí ročník mezinárodního soupeření psů a jejich psovodů v Letech. Závod proběhl tradičně druhý srpnový víkend a sešlo se na něm čtyřicet psovodů z pěti zemí, kromě České republiky se zúčastnili dvojice z Belgie, Jersey, Německa a Polska. Z plemen měli naprostou převahu němečtí ovčáci, kromě nich jsme viděli čtyři belgické ovčáky, po jednom knírači, boxérovi a dobrmanovi a jako velká rarita na takovéto soutěži se zúčastnil také flanderský bouvier.

pan Martin Pejša, pan Carmelo Sesto a pan Mgr. Igor Lengvarský

Takže jaký byl závod? Konal se již tradičně v příjemném prostředí fotbalového stadionu v Letech, který poskytuje tomuto závodu perfektní zázemí. Trojice rozhodčích garantovala letos vysokou úroveň, stopy posuzoval úřadující vicemistr světa, Martin Pejša, poslušnost hodnotil jeden z nejzkušenějších slovenských rozhodčích, Mgr. Igor Lengvarský a obrany přijel posuzovat italský špičkový rozhodčí, pan Carmelo Sesto. Úroveň posuzování byla letos opravdu vysoká a myslím, že soutěžící si z hodnocení a postřehů rozhodčích mohli vzít mnoho cenných poznatků. Jako figurant pro technickou část byl v pátek panem Sestem vybrán Martin Sodoma a kontrolní výkony měl provádět Josef Kubec. Nepopulární role náhradníka vyšla na René Konečného, ale jak zdůraznil pan Sesto nebylo to z důvodu nižší kvality jeho práce, ale proto, že figurovat závod mohou pouze dva pomocníci. Pro kladení stop byl vybrán tým pod vedením pana Jiřího Rafaje, který v předchozích ročnících odvedl vždy perfektní práci. Terény na stopy byly letos jedním z mála slabších míst jinak výborně připraveného závodu. Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchému, horkému počasí byly připravené louky extrémně vysušené a po zelené trávě nebylo takřka ani památky. Tato skutečnost společně s předpovědí poměrně teplého počasí i na vlastní závod slibovala dokonalé prověření psů v disciplíně A. Nicméně pan Martin Pejša při páteční prohlídce označil terény za sice obtížné, ale naprosto korektní.

A teď už k vlastnímu průběhu závodu. Při pátečním losování si nepopulární jedničku vytáhl pan Jaroslav Vidrna se svým velkým kníračem Challenger Strážce klidu a do dvojice s ním štěstěna určila Standu Rohlu s jeho Mánií de Alphaville Bohemia, která mne a myslím, že i spoustu dalších, loni nadchla výkonem na poslušnosti i obraně. Takže hned na začátek nás čekala zajímavá podívaná. Pouhých 86 bodů Mánie dávalo tušit, že hodnocení poslušnosti bude letos opravdu přísné. V prvé skupině mne ještě zaujala Jana Petrusová se svou fenou NO Bell Bohemia Abakan. Tato teprve čtrnáctiletá závodnice předvedla na svůj věk velice profesionální výkon, který by jí mohli závidět i daleko zkušenější psovodi. Další zajímavé výkony předvedli například pan Martin Jonáš s Frajerem Anrebri na obraně nebo loňská vítězka Jarmila Marie Pallot s belgickým ovčákem Atrei D'Amour Bedea. Pana rozhodčího Lengvarského, dle jeho slov, velice zaujal výkon Elfa z Holíkova paní Jany Tobolkové a to nejen na poslušnosti, ale i na obraně. Jedná se prý o psa s obrovským potenciálem, kterému chybí snad jen trošku lepší ovladatelnost. Již v sobotu bylo zřejmé, že letošní výkony na poslušnostech a obranách jsou kvalitnější než v předchozích letech a početní diváci se měli po celý den opravdu na co dívat. Stopy se díky výše zmíněným obtížným podmínkách staly "prubířským kamenem" a kdo obstál a přivezl slušné body "z pole" (tedy louky), měl rázem dobrý základ pro umístění v popředí výsledkové listiny. Nejlepší sobotní výkony na stopách předvedli Břetislav Ťujík s fenou Phoebe Jit-Mir, kteří předvedli výbornou stopu za 98 bodů.

V sobotu večer nás čekal krásně připravený raut v Tipsport baru v nedalekých Dobřichovicích. Celý večer proběhl ve velice příjemném a přátelském duchu a všichni se výborně bavili. Poštěstilo se mi strávit večer u stolu s letošními arbitry a musím říct, že vyslechnout jejich hovor o různých problémech posuzování vrcholných akcí a výcviku psů vůbec byl opravdu nezapomenutelný zážitek. Každý z nich je mnohonásobný účastník mistrovství světa jako psovod a účastnili se ho i jako rozhodčí a kynologii opravdu rozumějí.

V neděli probíhal opět od rána na stadionu běžný kolotoč poslušností a obran pojednotlivých šesticích dle startovních čísel. Postupně se začalo rýsovat pořadí na předních místech. Pan Miloslav Lebruška s Britem Vědrusk přidali k 87 bodům ze stopy 91 z poslušnosti a 96 na obraně a bylo jasné, že se umístí v popředí výsledkové listiny. Nadprůměrné nedělní výkony na stadionu předvedli, polský účastník Slawomir Kawka s německým ovčákem Vat Cevaro (87, 87), dále pak Vlastimil Křeček s Charlie Equidius (87, 94) a dobrman Libora Kosaře Ir Gold Mičer (87, 95). Poté, co se ze stop vrátili paní Pallot (82 bodů) a pan Jonáš (77 bodů), začalo být zřejmé, že vítězem se stane pan Lebruška s Britem, kteří předvedli nejvyrovnanější výkon ve všech třech disciplínách (stopa 87 bodů, poslušnost 91 bodů a obrana 96 bodů). Vzhledem k tomu, že za svůj výkon obdrželi známku velmi dobře, obdrželi také tituly CACIT a CACT. Zbylé, podrobné výsledky naleznete ve výsledkové listině.

Musím přidat pár poznámek k výsledkům letošního ročníku. Poněkud nižší průměrné bodové ohodnocení všech závodníků nebylo rozhodně způsobeno nižší úrovní soutěže, ta oproti předchozím ročníkům rozhodně vzrostla, ale přísnějším posuzováním výkonů ze strany rozhodčích.

Ze zahraničních účastníků předvedla standardně dobrý výkon paní Jarmila Marie Pallot s Atreyem D'Amour Bedea. Velice příjemným překvapením pro mne byli psovodi z Polska, kteří převedli sympatické a vyrovnané výkony. Dva z nich se v konečném pořadí umístili v první desítce.

Pokud jde o úspěšnost jednotlivých plemen, přesto, že poměr účastníků plemene německý ovčák a belgický ovčák malinois byl 4 ku 32 v neprospěch belgických ovčáků, zvítězilo toto plemeno na celé čáře, obsadilo prvá dvě místa a všichni čtyři belgičáci se umístili v první desítce. Také představitelé dalších pracovních plemen se ve výsledkové listině neztratili, kromě Ira Gold Mičer pana Kosaře, který ke krásným výkonům "na place" bohužel nepřidal stejně kvalitní výkon na stopě se všichni skončili v prvé polovině startovního pole a jejich výkony působili opravdu sympaticky.

Hodnocení úrovně výkonů i organizace závodu bylo ze strany všech tří zúčastněných rozhodčích kladné. Pan Carmelo Sesto ocenil úroveň všech nasazených figurantů, kteří odvedli profesionální práci na špičkové úrovni. Myslím, že všichni přítomní odjížděli z letošního CACITu s pocitem příjemně stráveného víkendu spokoje a plni kladných dojmů.

Na závěr jsem si nechal jednu špatnou zprávu, vzhledem k plánované rekonstrukci stadionu v Letech se CACIT 2009 v Letech neuskuteční. Ale hned přidám také jednu dobrou, kynologický klub Domažlice 2 "U jezera" nám nabídl možnost uspořádání dalšího ročníku CACITu v Mrákově u Domažlic. Takže čtvrtý ročník CACITu v České republice se uskuteční v srdci Chodska a myslím, že parta lidí kolem Jardy Hartla a Martina Sodomy je garancí minimálně stejně příjemného a perfektně zorganizovaného závodu.

Ing. Jaroslav Kratochvíl
ředitel závodu
 

Partneři závodu:

Copyright © Simona Kratochvílová (simona.krat@seznam.cz)